laserowe usuwanie przebarwień

Przebarwienia to nic innego jak plamy na skórze powstające z powodu nagromadzenia melaniny w jednym miejscu. Zazwyczaj tworzą się z powodu nadmiaru słońca lub różnego rodzaju zawirowań hormonalnych, takich jak np. problemy z tarczycą. Z problemem przebarwień boryka się nawet 50% kobiet, a tylko około 10% mężczyzn. Najpopularniejsze przebarwienia to piegi. Laserowe usuwanie przebarwień jest konieczne, gdy pacjentka odczuwa związany z nimi dyskomfort i popada w kompleksy. Takie przebarwienia to najczęściej nieestetyczne plamy pojawiające na twarzy w okolicach czoła, górnej wargi lub na policzkach. Pojawiają się w okolicach 30 roku życia. Wyraźnie odznaczają się od skóry, dodając twarzy lat.

Dzięki najnowszym osiągnięciom laseroterapii melasmę, oraz inne przebarwienia skórne powstałe w wyniku przyjmowania niektórych leków czy nawet szkód jakie wyrządził na twarzy trądzik różowaty można skutecznie załagodzić, a nawet się ich pozbyć.

Jak powstają przebarwienia

Przebarwienia na twarzy powstają najczęściej u osób intensywnie korzystających ze słońca i solarium. Energia słoneczna kumuluje się w skórze z biegiem lat i dawno zapomniane przez nas oparzenia słoneczne, których doznaliśm w dzieciństwie mogą wpływać na wygląd naszej skóry w wieku dojrzałym.

Nie bez znaczenia dla wyglądu naszej skóry są hormony. Ciąża to dla organizmu ogromna burza hormonalna, ale warto też pamiętać, że przyjmowanie niedobranych tabletek antykoncepcyjnych, też nie jest dla niej obojętna.

Na czym polega laserowe usuwanie przebarwień

Usuwanie przebarwień zaleca się wykonywać w renomowanych gabinetach medycyny estetycznej. Przebarwienia nie występują na jednakowej głębokości skóry, a na różnych głębokościach, dlatego jedyną skuteczną metodą na ich usunięcie jest laserowe usuwanie przebarwień. Lekarz naświetla laserem poszczególne zmiany skórne. Światło jest absorbowane przez nagromadzoną melaninę, a wiązka lasera rozbija jej skupiska na mikrocząsteczki. Cząsteczki te są samoczynnie wchłaniane przez organizm i wydalane.

Oczywiście należy mieć na uwadze, że usuwanie przebarwień to jedynie usuwanie widocznych efektów przebarwień, a nie ich przyczyny, dlatego podczas konsultacji w gabinecie kosmetycznym warto zagłębić się w ten temat.

Etapy zabiegu laserowego usuwania przebarwień

Najważniejszym etapem zabiegu usuwania przebarwień, jak i każdego innego jest konsultacja. To na tym etapie zostanie ustalona ilość wizyt potrzebnych do uzyskania finalnego efektu.

Następnie wykonuje się demakijaż twarzy i zabezpiecza się delikatną skórę oczu specjalnymi wacikami z żelem chłodzącym. Kolejny etap to naświetlanie, to właśnie na tym etapie giną przebarwienia. Po zakończeniu pracy lasera, która trwa zazwyczaj od 15 do 30 minut na twarz nakłada się maskę kojącą i aplikuje krem ochronny.

Po zabiegu plamy robią się wyrazistsze, ale nie należy się tym przejmować, ponieważ po upływie kilku dni, skóra w tych miejscach ulega złuszczeniu. Po wykonanym zabiegu usuwania przebarwień, należy chronić się przed słońcem i używać kremów z wysokim filtrem, ponieważ zabieg nie uleczy nas ze skłonności do przebarwień, jedynie usunie ich nieprzyjemne skutki.

Zalecenia pozabiegowe

Usuwanie przebarwień wiąże się z kilkoma zaleceniami pozabiegowymi:

  • Nie jesteśmy w stanie całkowicie uniknąć promieni słonecznych, dlatego tak ważne jest stosowanie kosmetyków ochronnych z wysokim filtrem, nie mniejszym niż 50 SPF.
  • Należy unikać naparów ziołowych, stosować leków ani używać kosmetyków światłouczulających np. na bazie dziurawca i nagietka.
  • Nie należy podrażniać skóry i stosować środków złuszczających przez minimum trzy tygodnie.

Jak każdy zabieg, zabieg usuwania przebarwień powinien być przeprowadzony w sprawdzonym gabinecie kosmetycznym. Warto pamiętać, że wyznacznikiem popularności gabinetu nie są najnowsze maszyny ani najniższe ceny, a wykwalifikowany personel, który potrafi używać zdobyczy medycyny estetycznej, nie krzywdząc przy tym pacjenta. Jeśli wybrany przez nas gabinet medycyny estetycznej jest pewny i sprawdzony, wtedy mamy pewność, że zabieg laserowego usuwania przebarwień będzie całkowicie bezpieczny.

Większość pacjentów zapytanych o odczucia towarzyszące zabiegowi laserowego usuwania przebarwień opisuje je jako pieczenie, uczucie ciepła bądź delikatne szczypanie. Oczywiście wszystko zależy od indywidualnego progu bólu pacjenta oraz jego nastawienia do samego zabiegu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *