Jak wygląda usuwanie tatuażu

Usuwanie tatuażu to w pewnym sensie zabieg zamykający pewien etap w życiu. Pozwala zapomnieć o błędach młodości, jakim niekiedy okazuje się nieprzemyślany wybór wzoru tatuażu i jego niedbałe wykonanie, które z biegiem czasu przyczyniło się do rozmycia się konturów pierwotnego wzoru. Laserowe usuwanie tatuażu to nie tylko ratunek dla osób, które w przypływie uczuć wytatuowały sobie na ciele imię partnera, ale też dla kobiet, które poddały się nieudanemu zabiegowi makijażu permanentnego.

Decydując się na tatuaż najczęściej chcemy ozdobić swoje ciało lub zatrzymać na zawsze ważne dla nas wspomnienia. Dlatego decyzja ta powinna być w pełni przemyślana i świadoma, a nie podyktowana chwilowym kaprysem lub chęcią podążania za modą, która jak wiadomo bywa zmienna.

Laserowe usuwanie tatuażu – co warto wiedzieć?

Usuwanie tatuażu odbywa się najczęściej przy pomocy lasera. Laser neodymowo-yagowy Q-Switch wytwarza jednokolorowe, długo pulsujące światło laserowe o długości fali 1064 nm. Laser jest niezwykle skuteczny również w zabiegach takich jak:

  • usuwanie makijażu permanentnego
  • usuwanie przebarwień
  • usuwanie blizn i znamion

Wykonanie tatuażu to nic innego jak wprowadzenie do skóry właściwej barwnika. Skład barwnika wykorzystanego do wykonania tatuażu to często metale ciężkie, takie jak żelazo i ołów,  które dzięki swojej dużej masie atomowej są za duże, by organizm mógł je usunąć.

Tusz wprowadzony jest zbyt głęboko, by stopniowo uległ wydaleniu z fizjologicznym złuszczaniem skóry. Organizm, do którego wprowadzono tusz reaguje na obecność barwnika otorbieniem jego cząstek, dzięki czemu barwnik utrzymuje się w skórze całymi latami i nie wywołuje najczęściej żadnych reakcji alergicznych.

Czy usuwanie tatuażu jest bolesne?

Osoby, które decydują się na ten zabieg, często zastanawiają się czy laserowe usuwanie tatuażu jest bolesne?

Zabieg ten, jak każdy inny jest ingerencją w ciało człowieka, a odczucie bólu jest indywidualnie odbierane przez każdego pacjenta. Zależy to głównie od nastawienia psychicznego i progu bólu, który dla każdego człowieka jest inny. Jednak głównie, pacjenci poddający się temu zabiegowi opisują swoje odczucia w trakcie zabiegu jako lekki dyskomfort.

Jak działa laserowe usuwanie tatuażu?

Najprościej mówiąc moc lasera kumuluje się tam gdzie znajduje się barwnik, rozbijając go na mniejsze cząsteczki. Impuls lasera powoduje również rozerwanie otorbienia wskutek czego Pojawia się stan zapalny. Uruchamiany jest układ odpornościowy i makrofagi mogą wyeliminować barwnik z organizmu.

Usuwanie tatuażu trwa od pięciu do trzydziestu minut, w zależności jak duży jest tatuaż i jak dawno temu został wykonany. Warto wiedzieć, że łatwiejszy do usunięcia jest tatuaż czarny niż kolorowy.

Skóra po laserowym usuwaniu tatuażu staje się opuchnięta i biała, co sygnalizuje, że wiązka trafiła w barwnik. Po godzinie skóra jest zaczerwieniona, ale efekt ten znika po około trzech dniach. Zabieg należy powtarzać co sześć tygodni do uzyskania zadowalającego efektu, aby skóra miała czas na regenerację.

Całkowite usunięcie tatuażu można uzyskać po powtórzeniu zabiegu około sześć razy przy usuwaniu tatuażu profesjonalnego. Tatuaż wykonany przez amatora zniknie już po czwartym zabiegu. Usuwanie makijażu permanentnego to około trzy zabiegi, ze względu na to, że makijaż permanentny w odróżnieniu od wprowadzania barwnika w klasycznym tatuażu nie jest wprowadzany do skóry właściwej, tylko do głębokich warstw naskórka, który z czasem ulega samoistnemu złuszczeniu.

Dlatego tak ważne jest, aby decydując się na makijaż permanentny wybrać odpowiedni gabinet kosmetyczny, który wykona zabieg profesjonalnie.

Czy laserowe usuwanie tatuażu jest bezpieczne?

Zdecydowanie tak. Jednak należy pamiętać, że skuteczność usuwania tatuażu zależy od jakości lasera. Dlatego tak ważne jest zasięgnięcie opinii, jaki gabinet medycyny estetycznej ma najlepsze opinie wśród klientów. Jeśli wybierzemy salon, który dysponuje laserem słabej jakości, w miejscu tatuażu może powstać blizna.

Odbarwienie po zabiegu usuwania tatuażu powstaje prawie zawsze, ale przy dobrze wykonanym zabiegu znika po upływie kilku miesięcy.

Co po zabiegu?

Skóra po zabiegu usuwania tatuażu jest bardzo wrażliwa i podatna na uszkodzenia. Dlatego należy pamiętać, aby przez kilka pierwszych dni miejsce to miało ograniczony kontakt z wodą, promieniami słonecznymi i było odpowiednio natłuszczane, w razie potrzeby kremami z wysokim filtrem.